Utazós játékok gyerekeknek
Miért kihívás gyermekkel utazni?
Gyerekkel utazni egy igazán csodálatos dolog, hiszen mindannyiunk célja, hogy lehetőleg minél több szeletét megmutassuk a világból nekik. Viszont könnyen előfordulhat, hogy gyermekünk nem igazán bírja a hosszú utakat, vagy esetleg mi vagyunk azok, akiket teljesen kikészít a logisztika, ami e köré épül: pakolás, szervezés, mindenre gondolás... A hosszú utazások alatt a kicsik könnyen nyűgösek, türelmetlenek lesznek, hiszen még nem rendelkeznek olyan időérzékkel és tűrőképességgel, mint a felnőttek. Az unalom, a kényelmetlenség és a mozgáshiány mind hozzájárulhat a rossz hangulatukhoz, mi pedig nyilván „nem erre fizettünk be”: szeretnénk kikapcsolni végre és kitörni a hétköznapi mókuskerékből. Éppen ezért fontos előre megtervezni, hogyan foglaljuk le őket az út során.
Melyek a legjobb utazós játékok babáknak?
A babák figyelmének lekötése talán egyszerre könnyű és nehéz feladat. Könnyű, mert feltehetőleg el fognak aludni az úton, de nehéz is, hiszen ők még nem tudnak hosszabb ideig koncentrálni egy adott dologra. Az alábbi játékok azonban segíthetnek:
- Puha textilkönyvek – élénk színekkel és tapintható elemekkel vonzzák a babák figyelmét.
- Cumi- és rágóka – nyugtató számukra, hogy van mit rágcsálni
- Zörgő vagy csörgő játékok – hanghatásaikkal hosszabb időre is leköthetik a figyelmet
- Autósülésre rögzíthető játékok – ezek biztosan nem esnek le, és a baba bármikor elérheti őket. Minél színesebb, annál jobb!
Melyek a legjobb utazós játékok kisgyerekeknek?
Ez már egy izgalmasabb időszak, mert több a lehetőség és sokkal változatosabb módon tudjuk őket szórakoztatni. A kisgyerekek már jobban bevonhatók a játékba, és egyre hosszabb ideig képesek egy tevékenységre koncentrálni. A legjobb utazós játékok számukra:
- Matricás füzetek és színezők – ezekkel órákig elfoglalhatják magukat: érdemes az újra ragasztható matricás termékeket választani!
- Mágneses könyvek és kirakók – nem szóródnak szét, így könnyen használhatók az autóban vagy repülőn
- Interaktív mesekönyvek – gombnyomásra hangot adó vagy tapintással felfedezhető elemeket tartalmazó könyvek.
- Utazós méretű plüssfigurák vagy babák – megnyugtató és biztonságérzetet adó társak az úton, főleg, ha a legnagyobb kedvenceket pakoljuk be nekik
Melyek a legjobb utazós játékok nagyobbaknak?
A nagyobb gyerekek már türelmesebbek, és könnyebben leköthetők kreatív vagy gondolkodtató játékokkal. Íme néhány ötlet:
- Kártyajátékok – Uno, Dobble vagy más gyors és izgalmas játékok.
- Rejtvényfüzetek, logikai feladványok – kiváló szórakozás a gondolkodást kedvelő gyerekeknek. Sokan olvasnak is, de akik rosszul vannak, azoknak nem ajánlatos.
- Képernyőmentes hangoskönyvek – hallgatás közben a gyerekek elképzelhetik a történetet.
- Zsebméretű társasjátékok – ebből is nagyon sokféle létezik már
Mivel tud a család közösen is játszani egy utazás során?
Az utazások során a közös játékok nemcsak a gyerekek szórakoztatásában segítenek, hanem az egész család számára kellemes időtöltést biztosítanak. Néhány klasszikus, minden korosztály számára élvezetes játék:
- Szóbeli játékok – például találós kérdésest játszani vagy ki talál meg előbb valamit, ami épp feladat
- Utazós társasjátékok – kisebb, kompakt verziók klasszikus játékokból
- Közös éneklés, dalköltés – ez is nagyon aranyos dolog
- Közös mesélés – együtt kitalált történetek szövése, ahol mindenki hozzáad egy keveset a kerek egészhez
Mennyi utazós játékot érdemes vinni a kiruccanásokra?
Túlzásba nem érdemes vinni, egy gyereknek tudnia kell egy picit unatkoznia is. Nézelődni kell kifelé az ablakon, beszélgetni, saját kútfőből kitalálni, hogy mivel lehetne elütni az időt. Természetesen nem azt jelenti, hogy ne vigyünk semmit magunkkal, kell! Viszont ne az legyen, hogy 15 percenként cseréljük az eszközöket: 3-4 dolog egy útra bőven elegendő!