Megfázás terhesen: hogyan kúráld magad
Ha babát várunk akkor teljesen természetes, hogy nagyon szeretnénk vigyázni saját magunkra, hiszen aggódunk, hogy a magzatra veszélyes egy vírus, amit esetleg elkapunk. Az immunrendszer természetesen gyengül ebben az érzékenyebb időszakban, így a szervezet fogékonyabb lehet a fertőzésekre. Ez azt jelenti, hogy egy egyszerű nátha vagy torokfájás is hosszabb ideig tarthat, illetve erőteljesebb tünetekkel járhat, mint normál esetben.
Sok kismama aggódik amiatt, hogy a megfázás hatással lehet a fejlődő magzatra, illetve, hogy milyen kezelési lehetőségek biztonságosak ebben az időszakban. A hagyományos gyógyszerek egy része nem alkalmazható terhesség alatt, így fontos tisztában lenni azzal, milyen módszerekkel lehet enyhíteni a tüneteket anélkül, hogy kockáztatnánk a baba egészségét. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk, hogy miért gyakori a megfázás terhesen, milyen tünetekkel jár, hogyan hat a magzatra, milyen gyógyszereket lehet szedni, mit kell elkerülni, valamint milyen természetes módszerekkel enyhíthető a betegség. Emellett megvizsgáljuk, hogy megelőzhető-e a megfázás, és milyen lépésekkel csökkenthetjük a fertőzések kockázatát.

Miért lehet gyakori a megfázás terhesen?
A terhesség alatt a női test csodálatos átalakulásokon megy keresztül, de ebbe beletartozik az immunrendszer változása is. Természetesen gyengébb lesz, hiszen az a legfőbb feladata, hogy a szervezet ne lökje ki a fejlődő magzatot és folyamatosan életben tartsa, táplálja őt. Ez azt eredményezi, hogy a kismamák fogékonyabbak lehetnek a fertőzésekre, így könnyebben elkaphatják a megfázást vagy influenzát.
Az óvodás vagy iskolás gyermeket nevelő anyukák különösen ki vannak téve a fertőzéseknek, hiszen a kicsik gyakran hazahozzák a vírusokat a közösségből. Emellett a hideg időszakban több időt töltünk zárt terekben, ami szintén növeli a megfertőződés esélyét. Nagyon óvatosnak kell lenni, de sok esetben sajnos még ez sem bizonyul elegendőnek!
Mik a megfázás tünetei terhesen?
A megfázás terhesség alatt igazából ugyanazokat a tüneteket okozhatja, mint máskor, de a várandósság alatt a hormonális változások és az immunrendszer gyengülése miatt erőteljesebben jelentkezhetnek. A leggyakoribb tünetek a következők:
- Orrdugulás és orrfolyás – a terhes nők hajlamosabbak az orrnyálkahártya duzzanatára, így az orrdugulás erősebb lehet
- Torokfájás – az irritált vagy kaparó torok a megfázás egyik első jele lehet
- Köhögés – száraz vagy hurutos köhögés is kialakulhat, amely éjszaka súlyosbodhat – a legnehezebb ebben az, hogy igazán erős és hatásos gyógyszert nehéz rá kapni
Érzékel-e ebből bármit a magzat?
Alapvetően az, hogy mi megfáztunk még nem jelent veszélyt a babára, ezen egy percig se aggódjunk! A láz nem jó, ez befolyásolhatja a magzat fejlődését – ezért fontos, hogy mindent tegyünk meg annak érdekében, amit csak tudunk, hogy ne legyünk komolyan betegek. A gyógyszerek is sajnos hasonlóan képesek őket befolyásolni, így fontos, hogy keressünk más, alternatív, természetes megoldást a fájdalom csökkentésére.
A nátha és a köhögés önmagában nem jelent veszélyt, a köhögés során persze érzékelik a folyamatosan összehúzódásokat, de ez inkább az édesanyának kellemetlen.
Milyen gyógyszereket lehet szedni a megfázásra terhesen?
Ez egy nagyon kényes és érzékeny téma, ezért mindenképpen az orvossal kell konzultálni róla. Ebben a külföldi cikkben például azt írják, hogy alkalmazható kismamák esetén is a paracetamol, de csakis a legalacsonyabb hatásos dózisban és a lehető legrövidebb ideig.
Itt van néhány természetes tipp, melyek szintén nagy segítséget jelenthetnek ezeken a kellemetlen napokon!
- sóoldatos vagy tengervizes orrspray– természetes megoldás az orrdugulás enyhítésére
- méz és citrom tea– segít a torokfájás csillapításában és a szervezet hidratálásában. Ebből nagyon sokat kell fogyasztani ilyenkor!
- sószobák – rendkívül hatékony, igazából bármi, ami a sóhoz köthető fantasztikus és nagyon sokat tud segíteni!
- Gyömbér és fokhagyma– természetes immunerősítő hatásuk miatt ajánlottak. Nem tú kellemes, de hatásos, az biztos!
Mit kell mindenképp kerülni?
Fontos figyelni arra, hogy bizonyos gyógyszerek kockázatot jelenthetnek a magzatra. Az ibuprofen és az aszpirin alkalmazása nem ajánlott, mivel ezek fokozhatják a vetélés vagy a koraszülés kockázatát, valamint befolyásolhatják a magzat fejlődését. A forró fürdő és a szauna szintén kerülendő, mert a túl magas testhőmérséklet veszélyes lehet a babára. Emellett az alkohol- és koffeintartalmú gyógyszerek sem javasoltak, mivel ezek hatással lehetnek a magzat egészséges fejlődésére.
Milyen egyéb módszerekkel kúrálhatjuk magunkat?
A megfázás kezelésében a gyógyszerek mellett számos más dolog is segíthet – általában ezek magától értetődőek, de nagyon jó, ha egy helyen látja őket leírva egy kismama és tudatosítja magában.
Pihenés
A szervezet regenerálódásához elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű és minőségű pihenés. A várandósság önmagában is megterhelő, ezért egy betegség idején különösen fontos, hogy a kismama eleget aludjon, és ne terhelje túl magát. Fogjuk a kényelmes szoptatós párnánkat, aludjunk rajta nagyokat, vagy csak szimplán helyezzük magunkat kényelembe és álmodozzunk arról, milyen gyerekszoba dekoráció fogja ékesíteni a leendő babaszobát!
Megfelelő hidratálás
A sok folyadék fogyasztása segíti a nyálkahártyák nedvesen tartását, csökkenti az orrdugulást és elősegíti a szervezet méregtelenítését. A legjobb választás a tiszta víz, a langyos citromos mézes tea vagy a húsleves.
Inhalálás
Ebben az esetben ma már nem is a forró gőzös inhalálást ajánlják jobban, hanem a hideg inhalálást Salvus vízzel. Nagyon jó dolog, mi is erősen mellette szavazunk!
Megfelelő vitaminok és ásványi anyagok szedése
A C-vitamin és a cink támogatják az immunrendszert, míg a D-vitamin hozzájárul a szervezet védekezőképességéhez. Ezeket érdemes természetes forrásból (gyümölcsök, zöldségek) vagy orvos által jóváhagyott kiegészítőkből bevinni.
Sós vizes gargalizálás
A meleg sós vízzel való öblögetés csökkenti a torokgyulladást és fertőtleníti a nyálkahártyát. Ez egy egyszerű, de hatékony módszer a torokfájás enyhítésére.
Párásító használata
A száraz levegő irritálhatja az orrnyálkahártyát és a torkot, ami fokozza a megfázás tüneteit. Egy párásító vagy egy vízzel teli edény a fűtőtesten segíthet fenntartani az optimális páratartalmat a lakásban.
Csupán egy kicsiny energia befektetés kell ezekhez, de gyorsan meg fog térülni és meghozza majd a kívánt hatást! Elhúzódó betegség esetén viszont mindenképpen menjünk vissza a háziorvoshoz újabb kivizsgálásért.
Megelőzhető-e a megfázás terhesen? Mit tehetünk?
Nyilván szuper lenne, ha el lehetne kerülni, de azért nem olyan egyszerű dolog ez. A téli hónapokban eleve nagyobb a vírusok aránya, sokkal könnyebb elkapni akár már egy egyszerű bevásárlás során is a betegséget. Ahol már van gyermek a családban, aki intézménybe jár, nos, az jelenti az igazi veszélyforrást: sajnos a bölcsiből, óvodából aztán minden hazakerül a téli, kora tavaszi hónapokban. Egyet tehetünk: törekedjünk az egészséges életmódra, mossunk gyakran kezet, szellőztessünk sokat és kerüljük a zsúfolt beltéri helyeket!
Jó egészséget kívánunk mindenkinek!